משלוח חינם בקנייה מעל 229 ש״ח

הסל שלך

הסל שלך ריק

השפעות השינויים האקלימיים בעונת המעבר על עור הפנים והגוף

השפעות השינויים האקלימיים בעונת המעבר על עור הפנים והגוף

באדיבות דוקטור דב סטמפלר, מומחה ברפואת עור ומין ומייעץ ל- "דוקטור עור".
השינויים האקלימיים בעונת המעבר והחורף מביאים עימם לא מעט "צרות" כגון מחלות ויראליות ואלרגיות, המשפיעות לרעה על עור הפנים והגוף, השיער וכו'. ההשלכות על העור עלולות להתבטא בסבוריאה והחרפה של אקנה, רגישות יתר, אדמומיות, קשקשת, גרד ויובש קיצוני בעור. שינויים אלה עלולים לגרום לנטייה ליובש בעין, ציפורניים סדוקות ועוד.

עור יבש
עור יבש עלול להיגרם מסיבות רבות כגון מיקום גיאורפי, גיל (הזדקנות העור), תדירות השימוש במים ובסבון, מחלות ותרופות. גם עונות השנה משפיעות על עורנו, כאשר בחורף היעדר לחות באוויר, חשיפה לרוחות ושהות בחדרים ממוזגים או מחוממים יתר על המידה גורמים לעור להתייבש. בשל היובש מומלץ, בעונה זו, להכפיל את תדירות שימון העור.

כיצד נאבחן עור יבש? בשונה מעור בריא שהוא רך וחלק, העור היבש הינו מחוספס, חסר גמישות וסדוק וכן חסר ברק. בנוסף ייתכנו גם גרד ורגישות יתר לגורמים סביבתיים.

כיצד נמנע וכיצד נטפל? בסיס הטיפול בעור היבש ושימור מרקם בריא, הינו שמירה מתמדת על לחותו של העור ושתיה מרובה. כמו כן, יועילו הימנעות משהייה ממושכת במקלחת חמה ושימוש רב בסבון, הגנה מהקור והרוח (ע"י כובע, כפפות וצעיפים), שימוש במכשיר אדים, פעילות גופנית ועוד.

לשמירת הלחות בפנים, מומלצת רחיצה פעם או פעמיים ביום לכל היותר. רחיצה יסודית לפני השינה (לשם הסרת איפור) וריענון במים בבוקר (לא בהכרח עם סבון). בכל מקרה רצוי להשתמש במים שאינם חמים מדי. בנוסף, רצוי להימנע מתכשירים המכילים אלכוהול, כיוון שאלו ממיסים את שומני העור. 

לאחר הניקוי מומלץ להשתמש בקרם לחות המיועד לעור יבש, כגון קרמים מסדרת Deep Hydration של דוקטור עור. במקרה של עור אדמומי ומגורה, רצוי להשתמש בקרם לחות Sebo-OR, ובמקרה של נטיה לפצעונים בקרם לחות Oily OR Forte.
 

שפתיים יבשות
המבנה הפיזיולוגי של השפתיים (חשופות ונטולות בלוטות הזעה ושומן) הופך אותן לפגיעות ורגישות יותר. חשיפתן ללחות ויובש לסירוגין הינה אחת הסיבות להופעת היובש. התופעה שכיחה יותר בחורף כאשר רוחות קרות מייבשות את השפתיים במהירות.

כיצד נאבחן? יובש בשפתיים יבוא לדי ביטוי באיבוד לחות, חספוס ואיבוד גמישות. לעיתים קרובות עלולים להתפתח גם קילופי עור וסדקים כואבים.

כיצד נטפל? תחילה, חשוב לא להגזים בליקוק השפתיים. הליקוק אמנם מרגיע באותו רגע, אך לטווח הארוך מחמיר את המצב, וזאת כיוון ששכבת הרוק המכסה את השפתיים מתאדה במהירות ומגבירה את קצב התייבשות העור. הדרך הטובה והנכונה לשמירה על לחות השפתיים היא על ידי מריחת שפתון טיפולי בעל מסנן קרינה לעיתים תכופות במשך היום. למשל שפתון אקו ליפ מסדרת Acu OR של דוקטור עור.

אם היובש נמשך על אף הטיפול, כדאי לפנות לרופא עור כד לשלול אפשרות של דלקת שפתיים אלרגית, פטריה או דלקת הקשורה בנזקי השמש.
 

קשקשים
אחד התסמינים הפחות נעימים של החורף הינו הופעת הקשקשים. יחד עם זאת, זוהי בעיה שכיחה ופתירה.

מהו הגורם? בעור הקרקפת מצויה פטריה הקרויה malassezia, אשר חלקנו מגיבים אליה ביובש, גירודים וקילוף. תנאי מזג האוויר, כגון מעבר בין מזג אוויר קר ולח לחימום מייבש, גורם לגירויה.

כיצד נטפל? מומלץ להשתמש בשמפו ייעודי לבעיה כגון Sebo OR שמפו לטיפול בקשקשים ובקרקפת מגורה המשווק על ידי דוקטור עור.

יש להקפיד על שטיפת השמפו מהשיער. לאילו המשתמשים במעצבי שיער, כדי להעדיף את אלו על בסיס מים ולא על בסיס אלכוהולי (כמו ג'ל או ספריי). מומלץ להימנע ממשחק ותנועה מיותרת בשיער, העלולה לגרום לגירוי ונפילה מוגברת של קשקשים. לבסוף בשביל התחושה האישית, עד לתום הבעיה, מומלץ להימנע מלבישת בגדים כהים המבליטים אותה.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה